سقف کاذب چیست ؟

شاخه ای از معماري داخلي است که براي پوشش سقف اصلي (زير سقف) بکار ميرود. از پيشينه اين رشته اطلاعات موثقي در دست نيست. معلوم نيست اولين کساني که از سقف کاذب استفاده کرده اند چه قدر از کاربردهاي مختلف اين حرفه آگاهي داشتند اما سقف کاذب در زماني کوتاه جاي خود را در صنعت ساختمان پيدا کرد .

سقف کاذب مي تواند بصورت گچي –چوبي –فلزات رنگين- پي وي سي – شيشه اي – آهني – ورق هاي فلزي روکش دار – آلومينيومي – کامپوزيت و غيره نصب شود که در هر صورت قابليت اجراء به صورت واحد ويا با هم را داراست. حضور سقف کاذب در ساختمان دغدغه پوشش و مخفي نگه داشتن عوامل زير سقف را از بين مي برد که يکي از ويژگيهاي اين رشته ساختماني نيز هست. سقف کاذب در مواردي که ذکر مي شود قابليت خود را بروز مي دهد :پوشش تاسيسات زیر سقف اصلی- آکوستيک کردن فضا-ایجاد احجام دکوراتيو-هدايت و جلوگيري از اتلاف دما و رطوبت-نورپردازي مناسب با شرايط کار و زندگي و.... پوشاندن، مهمترين کارکرد سقف کاذب است، در کنار پوشش، کارکرد دکوراتيو و نورپردازي از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند .

سقف کاذب  همپاي رشته هاي مختلف ساختماني و صنايع ديگر رشد کرده و به پويايي رسيده است. صنعت نوين ساختمان به خوبي اين رشته را به خدمت گرفته و از آن بهره مي گيرد. طراحان سقف کاذب هم با انعطاف پذيري متريال سقف کاذب آشنايي دارند. آنها از اشکال مختلف محصولات مطلعند و اين آشنايي به آنها کمک مي کند نقشه هاي بهتري طرح کنند.

نقشه هايي که موقع اجرا هم به همان زيبايي روي کاغذ باشند. طراحي اين رشته از صنعت ساختمان به تخصص خاصي نياز دارد. طراح بايد ويژگي هاي همه سازه ها را به خوبي بشناسد. با انواع سقف کاذب آشنايي داشته باشد و نوع کاربري آنها را در موقعيت هاي مختلف درک کند تا درهنگام اجراء با مشکل مواجه نشود. موقعيت ها ميتواند اينها باشد: با سهولت آويزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلي-رطوبت محل و میزان خورندگی- تغییرات دما در طول سال – اکوستيک بودن– نور پردازي- کارکرد دکوراتيو و مقرون به صرفه بودن. نصب سريع و آسان سقف کاذب هم يکي از مواردي است که توليدکنندگان در ساخت و ساز آن کوشش و رقابت مي کنند. در انتخاب طرح و اجزاء آن همفکري نزديک بين مجري سقف کاذب و معمار طراح بايد وجود داشته باشد .

 

 

 

 

پي وي سي (اطلاعات عمومي ) :

پلي ونيل كلرايد ( Polyvinyl Chloride ) با نام اختصاري پي وي سي يك نوع پلـيمر ترمو پلاستيك است كه در صنايع متـعددي كاربرد دارد . اين محصول يـكي از با ارزش ترين محصولات در صـنايع شيميايي محسوب مي گردد . بيـش از 50  درصـد پـي وي سي تـوليد شده در صنعت ساخـتمان كاربرد دارد .  بـعنـوان يـك مادة ساختتماني مقرون به صرفه و داراي مزاياي متعددي مي باشد بطـوريكه در سـالهاي اخـير جايگزين مواد ساختـماني سنتي از قبيل خـاك رس ، چـوب و بـتـن در بـسيـاري از منـاطـق شده است .

پی وی سی یا Poly Vinyl Chloride  از رایج ترین پلاستیک های مورد استفاده در صنعت و بخصوص صنعت ساختمان و لوله کشی است. پی وی سی از جمله پلاستیک های ترموپلاست است که معمولا به رنگ سفید تولید می شود (بر خلاف ABS که به رنگ سیاه است). بازیافت پی وی سی با کد 03 (بازیافت راحت)  طبقه بندی شده است. هرچند که به دلیل وجود برخی مشکلات در بازیافت و همچنین مضراتی که مواد افزودنی به PVC برای سلامت انسان دارد، استفاده از این پلاستیک در تولید محصولات خانگی و بسته بندی مواد غذایی در حال محدود شدن است.

همچنين نياز به ايجاد دکوراسيون داخلي ساختمان و دگرگوني در آن از ديرباز احساس مي شد و به منظور برآورده کردن اين خواسته ارائه گزينه جديد لازم بود ، بنابراين در راستاي برآورده کردن ايـن منظور پوششهاي ديوار و سقف پي وي سي وارد صنعت ساختمان گرديد . پوششهاي ديوار و سقف پي وي سي(PVC) علاوه بر تنوع و زيبايي منحصر به فرد خود بسيار سبک و با کيفيت ميباشند و طول عمر بسيار بالاي اين ديوار پوششها باعث  حذف بسياري از مخازن اضافي مانند رنگ آميزي هر ساله ساختمان ميشود .

ديوارپوشهاي پي وي سي به علت استحکام فوق العاده خود باعث جلوگيري از هدر رفتن حرارت و برودت ساختمان گرديده و همچنين عايقي در ساختمان عمل مي کنند .

ديوارپوشهاي پارس کِرام نيز با بکارگيري تکنولوژي روز دنيا و طرحي نوين ، تمامي خصوصيات يک ديوارپوش با کيفيت را از جمله ، ظاهري زيبا و تنوع در طرح و رنگ ، قابليت مونتاژ سريع ، مقاوم بودن در برابر نفوذ حشرات ، قابليت نصب در کليه منـاطق آب و هوايي ، عدم نياز به رنگ آميزي ، عايق حرارتي ، عايق نور و صدا ، مقاوم در برابراسيـدها ، بازها و قلـياها ، غير قابل اشتعال بودن ، طول عمر بسـيار زياد و قابليت اجرا بلافاصله پس از سفت کاري ساختمان را دارا مي باشد .

 

 

 

 

مزیت استفاده از سقف کاذب در ساختمان :

سقف کاذب با حذف بخشی از فضای مورد سرمایش و گرمایش میزان مـصرف انـرژی را که برای این منظور به کار می رود، کاهش می دهد.

اجراي صحيح سقف کاذب در ساختمانها مي تواند بميزان قابل توجهي مصرف سوخت را کاهش دهد سقــف کاذب در طـبقات فوقانی می تواند از انتـقال حرارت بین فضای داخلی و فـضای خـارج ساختمان بکاهد.

استفاده از عایقهای حرارتی در سقفهای کاذب و اجرای صحیـح و بدون درز اینگونه سـقفها تبادل حرارتی را کاهش می دهد.

 

 

 

 

مهمترین دلایل استفاده از سیستم سقف کاذب را میتوان به ترتیب زیر برشمرد:

الف: ایجاد رویه هایی برای پوشش قسمت زیرین سقف ساختمان ب: ایجاد فضایی برای جاسازی تأسیسات و تجهیزات سبک وزن

پ: بهبود عایقبندی صوتی و یا حرارتی سقف هر طبقه از ساختمان

ج: ايجاد سقفي کوتاهتر براي فضاي داخلي ساختمان

پی وی سی(P.V.C) و مزیت استفاده از آن در ديوارهاي ساختمان :

پوششهای دیوار و سقف پی وی سی  (P.V.C)علاوه بر تنوع و زیبایی منحصر به فرد خود بسیار سبک و با کیفیت میباشتد که خود باعث سیک شدن ساختمان می شود

 طول عمر بسیار بالای دیوار  پوششهای پی وی سی ( P.V.C) باعث حذف مخارج اضافی مانند رنگ امیزی هرساله ساختمان میشود

دیوار پوشهای پی وی سی (P.V.C) به علت استحکام فوق العاده خود باعث جلوگیری از به هدر رفتن حرارت و برودت ساختمان شده و مانند عایقی در ساختمان میباشد

دیوارپوششهای پی وی سی (P.V.C) در مقابل ترک ساختمان و ضربه بسیار مقاوم می باشند

پي وي سي  ( موارد استفاده )

اماكن اداري ، تجاري ، مسكوني ، رستورانها ، هتلها ، استخر ها ، سالنهاي ورزشي ، ويلاها ، سالنهاي كنفرانس ، كارخانجات ، بيمارستانها و ...

 پي وي سي ( خصوصيات ) :

علي رغم اين ادعا كه كه توليدات پي وي سي تاثيرات منفي بر محيط طبيعي و سلامتي انسان دارد ، همچنان با مصرف زياد آن در صنعت مواجه هستيم كه خود گواهي بر تكذيب اين ادعا مي باشد .

از جمله خصوصيات ومزيتهاي محصولات پي وي سي مي توان به موارد ذيل اشاره كرد :

- ضد آب

 -ضد حریق

- ضد پوسیدگی

- مقرون به صرفه

- نصب آسان

- عایق صوتی و حرارتی

- مقاومت بالا در برابر عوامل خورنده اسیدی و قلیایی

 

تماس با ما

 مازندران ، آمل ، خیابان امام رضا ، بلوار مطهری جنب تربیت 30

 43238056 - 011

 43249556 - 011

 info @ af-ta.com

 www.af-ta.com

Template Design:Dima Group